Rozmowa z Arkadiuszem Szydełko, współzałożycielem firmy Liquid Technologies, na temat tego, dlaczego warto serwisować urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne przy pomocy profesjonalnych preparatów czyszczących.

 

Firma Liquid Technologies specjalizuje się w produkcji środków do czyszczenia klimatyzacji i wentylacji. Proszę powiedzieć, dlaczego tak ważne jest używanie profesjonalnych środków do ich czyszczenia i dezynfekcji?

Czyszczenie układów klimatyzacyjno-wentylacyjnych powinno być wykonywane nie tylko dokładnie, ale i za pomocą takich preparatów, które skutecznie niwelują patogeny wywołujące choroby u ludzi i zwierząt domowych. W nieczyszczonych bądź nieprawidłowo czyszczonych układach rozwijają się szczepy różnych bakterii i grzybów, w tym Legionella pneunophila powodująca legionellozę (tzw. chorobę legionistów) dająca objawy podobne do objawów zapalenia płuc. Choroba te przenoszona jest drogą kropelkową. Choć Legionella pneunophila występuje zazwyczaj w brudnej wodzie, to bakterie te bytują również w urządzeniach klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych. Zagrożenie zachorowaniem na legionellozę jest aktualne również dziś, o czym świadczy m.in. zidentyfikowanie (całkiem niedawno) obecności Legionelli nawet w budynkach Parlamentu Europejskiego.

Obiekty użyteczności publicznej, wyposażone w układy klimatyzacyjne i wentylacyjne, mają ustanowiony prawem obowiązek czyszczenia tych układów przynajmniej dwa razy do roku: przed tzw. okresem klimatyzacyjnym, a więc w miesiącach wiosennych, i po nim – we wrześniu. Długotrwałe przebywanie w budynkach m.in. nieprawidłowo wentylowanych, czy klimatyzowanych, u niektórych osób może powodować tzw. syndrom „chorego budynku”(ang. sick building syndrome, SBS), objawiający się m.in. bólami głowy, problemami z oddychaniem, przemęczeniem, sennością, mdłościami, a nawet omdleniami.

Ponadto, w związku z pandemią Sanepid i Państwowy Zakład Higieny wydały komunikat zalecający czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych jak najczęściej, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów.

 

W ofercie firmy Liquid Technologies znajdują się m.in. preparaty do dezynfekcji i czyszczenia układów klimatyzacyjno-wentylacyjnych. Co je wyróżnia na tle innych środków czyszczących dostępnych na rynku?

Jeden z naszych produktów, HVAC Internal Bioclean, jest skutecznym środkiem czyszczącym, niwelującym szczepy nie tylko różnych grzybów i bakterii (w tym Legionella pneunophila), bytujących w układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, ale i wirusów, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.

Preparat został przebadany w dwóch niezależnych jednostkach naukowych: na Politechnice Wrocławskiej oraz w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. HVAC Internal Bioclean ma atest Państwowego Zakładu Higieny i pozwolenie Ministra Zdrowia wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kolejne badania, które zleciliśmy potwierdziły także, że nasze preparaty nie zawierają szkodliwych związków z listy SVHC, zaś analizy przeprowadzone w niemieckim Instytucie Higieny i Mikrobiologii w Bremie wykazały, że substancja czynna zawarta w preparacie zabija szerokie spektrum wirusów m.in. SARS-CoV-1, SARS-CoV-2, MERS, wirus Ebola, grypy, wirusy powodujące różne typy zapalenia wątroby WZW oraz wirusa HIV.

Dokonując serwisu urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych za pomocą HVAC Internal Bioclean możemy więc mieć pewność, że urządzenia te zostaną dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane, a co najważniejsze, że ochrona przed bakteriami i wirusami będzie trwalsza niż w przypadku innych preparatów dostępnych na rynku, zwłaszcza tych, których substancją biobójczą jest jedynie etanol. W HVAC Internal Bioclean zawarta substancja czynna w przeciwieństwie do etanolu – nie ulatnia się od razu po zakończeniu procesu czyszczenia, ale pozostaje na parowniku klimatyzatora dopóki nie zostanie zmyta.

 

Gdzie znajdą zastosowanie preparaty firmy Liquid Technologies?

W ofercie naszej firmy znajduje się wiele produktów, posiadamy linię produktów do czyszczenia zewnętrznych jednostek klimatyzacyjnych (HVAC External Strong, HVAC External Basic, HVAC External Alkali), o których pisano na łamach tego serwisu kilka miesięcy wcześniej, linia preparatów do czyszczenia jednostek wewnętrznych HVAC Internal Bioclean oraz HVAC Internal Evapor, a także preparat HVAC Universal, do czyszczenia zarówno jednostek zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ponadto w ofercie znajdują się preparaty do dezynfekcji powierzchni: LT Surface Disinfectant, Surface Viruclean oraz antyseptyczny do dłoni Care Virusept Hand Gel – wszystkie niwelujące wirusy.

Ponadto, w ramach unijnego konkursu ogłoszonego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej wspólnie z Politechniką Wrocławską, opracowaliśmy trzy innowacyjne produkty o potencjale biobójczym – jeden w formie płynnej, jeden w postaci tabletek do układów klimatyzacyjnych (o zwiększonym bezpieczeństwie użytkowania) oraz nowy produkt czyszczący dla branży OZE. Produkty te zawierają naturalne substancje o jak najmniejszym szkodliwym oddziaływaniu na człowieka i środowisko. Obecnie prowadzimy również badania nad opracowaniem preparatów do niwelowania kocich wirusów FIV, FELV i SARS-CoV-2 w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej „MOZART” we Wrocławiu.

W ofercie Liquid Technologies znajdują się preparaty dla specjalistycznych hurtowni z branży klimatyzacji i wentylacji, a więc do czyszczenia profesjonalnego, jak i produkty do domowego, powszechnego użytku. Co istotne, oferujemy nie tylko środki czyszczące, zapewniamy też wsparcie merytoryczne, pozwalające na prawidłowe ich użytkowanie: przeprowadzimy serwis układów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, udzielamy porad dotyczących naszych produktów i zapewniamy materiały szkoleniowe, np. w postaci filmów instruktażowych.

 

Czy poleca Pan produkty firmy Liquid Technologies?

Z całą odpowiedzialnością tego słowa: TAK. Jestem pewien skuteczności naszych preparatów. Stawiamy na profesjonalizm.
Zachęcam do poznania nas i naszych produktów, zajrzyjcie Państwo, proszę, na naszą stronę internetową Z całą odpowiedzialnością tego słowa: TAK. Jestem pewien skuteczności naszych preparatów. Stawiamy na profesjonalizm. Zachęcam do poznania nas i naszych produktów, zajrzyjcie Państwo, proszę, na naszą stronę internetową www.ltchem.pl.